BİLGİ AL
Ameliyatsız Estetik

Dolgu Uygulamaları

Nerelerde dolgu kullanılmaktadır?

Vücudun birçok bölgesinde kullanılmakla beraber uygulamaların %90’ı yüz bölgesinde yer almaktadır.

Dudak dolgusu;
Güzelliğin ve çekiciliğin en önemli unsurlarından birisi dudaklardır. İdeal dudak şeklini ve hacmini yakalamak için dolgu kullanılmaktadır. Burada en önemli konu uygulama ile doğal ve çekici bir dudak şekli oluşturulmasıdır. Her dudak yapısı farklılık gösterdiği için uygulama da kişiye özel olmalıdır. Genel kabul görmüş estetik kriterleri kişiye uyarlamak dudak dolgusunun en önemli basamağıdır.

Yanak (elmacık) dolgusu;
Orta yüz (yüzün 1/3 orta kısmı) bölgesi yüzün en belirgin kısmı olmalıdır. Orta yüzde ise elmacık kemikleri ve yanak dokusu bunu sağlamaktadır. Bu dokulardaki eksiklik yüzdeki oranları ve estetiği bozmaktadır. Dolgu uygulamaları ile orta yüz bölgesine hacim kazandırılarak estetik açıdan hoş bir görüntü elde edilebilmektedir.

Göz altı dolgusu;
Göz altı bölgesi oldukça hassas bir bölge olup sınırlı durumlarda göz altı bölgesine yapılabilmektedir. Özellikle göz altı bölgesinde gözyaşı oluğu deformitesi olarak adlandırılan çukurluk olan kişiler bu işlemden fayda görmektedir. Göz altı bölgesi morlukları da tedavi ile düzeltilebilmektedir.

Burun-yanak kenarı çizgileri (Nazolabial) dolgusu;
Yaşlanmayla beraber yüzün 1/3 orta bölgesindeki hacimli doku yerçekiminin etkisiyle aşağıya doğru yer değiştirmektedir. Bu yer değiştirme iki sonucu doğurur. Birincisi gözaltı çukurunun belirginleşmesi, ikinci de yanak burun çizgisinin (nazolabial hat) belirginleşmesidir. Dolayısıyla bu belirginlik kişiyi yaşlı göstermektedir. Bu bölgeye yapılan dolgu uygulamaları ile bu çizginin derinliği azaltılarak kişiye daha genç, daha dinamik ve canlı bir ifade kazandırmaktadır.

Burun dolgusu;
Türkiye’de en fazla uygulanan kozmetik cerrahi burun estetiğidir. Bazı kişiler cerrahiden çekinmekte ve ufak dokunuşlarla güzel sonuçlar almak istemektedir. Burun dolgusuyla özellikle burun kökü ve burun ucunda estetik iyileştirmeler yapılabilir.İnce çizgilerin düzeltilmesi;
Yaşlanmayla beraber deri katlantıları üzerinde ince kırışıklıklar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda kırışıklıkları düzeltmek için dolgu uygulaması yapılabilmektedir.

İşlemler ağrılı mıdır?
Uygulanan dolgularda genellikle ağrıyı azaltmak amacıyla lokal anestezik madde bulunmaktadır. Anca bu karışık uygulama sonrasında ağrı hissi olmasını engellemektedir. İşlem öncesinde uyuşturucu kremler ve soğuk uygulama yapılarak ağrı en aza indirilmektedir.

Dolgu uygulamalarının kalıcılığı ne kadar olmaktadır?
Uygulanan dolguda moleküller arası çapraz bağlantı miktarı arttıkça hem dolgunun yoğunluğu hem de kalıcılığı artmaktadır. Uygulama bölgelerine göre farklı yoğunluklarda dolgu kullanmak gerekmektedir. Yüzeysel uygulamalarda daha az yoğun dolgu kullanılırken derin uygulamalarda daha yoğun dolgu kullanmak gerekir. Bu nedenle her uygulamanın kalıcılığı farklı olmaktadır. Bir başka deyişle yüzeysel yapılan uygulamalar daha az kalıcı iken derin uygulamalar daha fazla kalıcı olmaktadır. Her kişinin metabolizmasının farklı olduğundan dolayı herkeste aynı kalıcılık görülmemektedir. Ayrıca kişisin yaşam tarzı, sigara-alkol gibi alışkanlıkları da bu durumu etkilemektedir.

İşlemlerin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

İşlem sonrasında en sık karşılaşılan istenmeyen durum enjeksiyona bağlı geçici morarma ve ödem olmaktadır. Tecrübeli kişiler tarafından yapılan uygulamalarda bu durum oldukça nadirdir. Bunun dışında uygulama bölgesine bağlı olarak çeşitli istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Sık uçuk çıkaranlarda dudak dolgusu öncesinde mutlaka uçuk önleyici tedavi uygulamak gerekmektedir. Çok nadir olarak dolgunun damar içi/etrafı uygulamasında kan dolaşımı bozulabilmekte ve doku hasarı gelişebilmektedir. Bu durum oldukça nadir olup genellikle işlem sonrası erken müdahale ile dolgu eritilerek kalıcı hasarın önüne geçilebilmektedir.

İşlemlerden sonra nelere dikkat etmek gerekir?

İşlem sonrasında dolgu içeriğindeki lokal anestezik maddeye bağlı uyuşukluk olacağından sıcak-soğuk temasından kaçınılmalı, özellikle dudak dolgusu işleminden sonra sigara mümkünse 3 gün içilmemelidir. İşlem sonrası tarif edildiği şekilde ilk 3 gün masaj önerilmektedir. Bu masaj dolgunun daha homojen dağılmasını sağlamaktadır.

Sizinle
uyum içinde olan sanat.
Ameliyatsız Estetik
Dolgu UygulamalarıMezoterapi
Randevu almak için bizi arayın
+90 532 1 798 798 info@celalalioglu.com Whatsapp
© 2024 Op. Dr. Celal Alioğlu | Tüm Hakları Saklıdır
* Stok model görselleri bu web sitesinde kullanılmaktadır ve yalnızca açıklama amaçlıdır. Sitemizdeki tüm öncesi-sonrası fotoğrafları ve hasta referansları gerçek hastalara ait olup izin alınarak yayınlanmıştır. Bireysel sonuçlar farklılık gösterebilir.