Estetik Sonrası Ameliyat Dikiş İzleri Nasıl Geçer?

Cerrahi operasyonlar, tıbbi müdahaleler sonrası vücutta kalan dikiş izleri çoğu insanı rahatsız eder. Bu izler onarılan bir kusurun yanında çoğu zaman göze bile gelmez. Ama kabul edelim ki estetik sonrası dikiş izi kalması da bir kusur olarak görülür. Birçok insan da bu izlerden rahatsız olur ve silinmesi için yeni müdahalelere ihtiyaç duyar.

Ameliyat Sonrası Dikiş İzi Nasıl Oluşur?

Vücutta herhangi bir nedenle doku bütünlüğü bozulduğunda iyileşme sonrası yara izleri meydana gelir. Oluşan yara izlerine skar denir. Ameliyatlara bağlı yapılan kesilerin daha hızlı ve sağlıklı iyileşebilmesi için cerrahi dikiş ipleri kullanılır. Çoğu zaman yüzeysel olan kesilerde dikiş kullanılmaz. Fakat cerrahi kesiler genellikle dikişlerle kapatılır. Kesi iyileştikten sonra ciltte oluşan görüntüye de dikiş izi veya insizyon (kesi) skarı denir. Dikiş izi yapılan her türlü cerrahi kesi sonrası kaçınılmazdır. İzin belirginliğinde genetik ve çevresek faktörlerin de etkisi büyüktür.

Örneğin bir cerrahın aynı tekniklerle yaptığı ameliyatlar sonrası kişilerde oluşan dikiş izleri farklı olabilir.

Estetik Sonrası Dikiş İzleri Nasıl Kaybolur?

Daha önce de belirttiğim gibi dikiş izleri tamamıyla yok edilemez. Ancak çeşitli tekniklerle izlerin daha az belirgin olması sağlanabilir. En önemli nokta şudur: Planlanmış estetik ameliyatlarda iz hep bir sorun olarak karşımıza çıkar. Estetik ameliyatlarda yapılan kesiler her zaman vücudun anatomik yapısı kullanılarak gizlenmeye çalışılır. 

Örneğin meme ameliyatlarında izler meme altında, karın ameliyatlarında iç çamaşır bölgesinde, yüz ameliyatlarında saç çizgisinde saklanır. Bir diğer önemli husus da cerrahi tekniklerdir. Kesiler ne kadar düzgün onarılırsa o kadar güzel iyileşir. Ayrıca her insanda iyileşme hızı ve yoğunluğu farklılık gösterir.

Kimisinde çok güzel iyileşen ameliyat izleri bir başkasınca rahatsız edici şekilde iyileşebilir. Aile öyküsü ve daha önce geçirilmiş yaralanmaların iyileşme şekilleri bu konuda bizlere yol gösterici olur.

Dikiş İzi Nasıl Değişkenlik Gösterir?

Bu etmenler; Cerrahi teknikler, genetik ve çevresel etmenler olarak üç grupta incelenebilir.

İyi bir cerrahi teknik en önemli etmendir. Ayrıca yara iyileşirken temiz kalması, doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması ve uygun şekilde pansumanının yapılması ameliyat izinin en iyi şekilde iyileşmesi için olmazsa olmazlardır. Ameliyat kesisinin kapatılmasında kullanılan dikiş ipleri ve bu iplerin alınma süresi de doğrudan izin kalitesine belirler.

Ameliyat sonrasında mutlaka iyileşme safhasının da doktor kontrolünde atlatılması oldukça önem arz eder.

Dikiş İzinin Kaybolması Ne Kadar Sürer?

Yara iyileşmesini etkileyen birçok faktörün mevcut olduğundan bahsettik. Aynı şekilde yaranın olgunlaşıp son halini alması da bu faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. İyileşmeden söz edebilmesi için yara yerinin kuvvetinin normal deri kuvvetinin %80’ine ulaşması gerekir. Hiçbir zaman kesilen dokular eski kuvvetinin %100’üne ulaşamazlar. Kozmetik açıdan ameliyat kesisinin iyileşme seyri şu şekilde oluşur:

Öncelikle deri bütünlüğü sağlanır. Bu kesi yerine bağlı olarak değişmekler beraber yaklaşık 14 günde tamamlanır. Daha sonra kesi üzerindeki kabuklar dökülür ve kesi kırmızı çizgi şeklini alır. En sonunda beyaz bir çizgi olarak olgunluğa ulaşır. Bu aşamalar esnasında beklenmeyen durumlar oluşursa kesi görüntüsü farklı bir hale bürünebilir. Kesinin beyaz çizgi şekline gelmesi yaklaşık olarak 6-12 ay sürer.

Yeterince İyileşmeyen Dikiş İzleri İçin Ne Yapılmalıdır?

İyileşme esnasında vücut aşırı reaksiyon verebilir. Bu durumda izler ciltten kabarık, sert ve kırmızı bir görüntüde olur. Hatta kaşıntıya da neden olabilir. Ayrıca bu süreçte beklenmeyen hadiseler (enfeksiyon, kanama, yara yeri açılması, doku ölümü) kesi izinin kalitesini bozar.

Bu gibi durumlarda yara yerini mutlaka bir plastik cerrahi uzmanı değerlendirmelidir. Yapılabilecek müdahalelerdeki temel amaç izin daha kabul edilebilir bir şekil almasıdır. Kabarıklıklar için enjeksiyonlar ve soyma işlemleri yapılabilir.

Uygun durumlarda kesi izi bir lezyon gibi çıkarılarak yeniden dikilebilir. Bu gibi müdahaleleri yapabilmek için kesi iyileşmesinin belli bir aşamada gerçekleşmiş olması gerekir. Böyle bir sorun ortaya çıktığında mutlaka sabırlı olmak ve makul beklentilere sahip olmak gerekir. Yüksek beklenti sizi mutsuz edebilir. Ayrıca sabırsızlık hata yapma ihtimalini arttırabilir. 

Leave a Reply

Bize Ulaşın +90 532 1 798 798